PolitikaPreporučeno

Vučić komentirao situaciju na granici s Kosovom: Srbija ne želi rat

Kosovo je u subotu zatražilo da Srbija povuče svoju vojsku sa zajedničke granice i deklariralo spremnost na obranu svojeg teritorijalnog integriteta.

Proglas stiže nakon novog usijanja napetosti koje postojano tinjanju na sjeveru gdje većinsko srpsko stanovništvo traži veću autonomiju.

>>>Priština ustuknula od projekcije suvereniteta na gorljiv sjever Kosova

U posljednjoj eskalaciji, tridesetak teško naoružanih Srba prošlog je vikend povelo oružanu pobunu u kosovskom selu Banjska.

Paravojska se u nedjelju zabarikadirala u ortodoksnom samostanu, u puškaranju su ubijeni jedan policajac i tri militanta.

Teritorijalni integritet

Vatreni okršaj neposredno je izazvao zabrinutost međunarodne zajednice za stabilnost Kosova gdje su etnički Albanci u 2008. godini proglasili neovisnost od Srbije nakon gerilskog ustanka i intervencije Sjevernoatlantskog saveza (NATO) u 1999. godini.

“Mi pozivamo predsjednika Vučića i institucije Srbije da neposredno povuku vojsku s granice s Kosovom,” priopćili su u subotu iz Prištine. “Raspoređivanje srpskih trupa duž granice s Kosovom je sljedeći korak Srbije u ugrožavanju teritorijalnog integriteta naše zemlje.”

>>>SAD kudi Prištinu, Srbija proglasila potpunu borbenu spremu | VIDEO

Sjedinjene Američke Države u petak su povele diplomatske akcije i navele da pažljivo motre “zabrinjavajuće” razmještanje i njegov destabilizirajući učinak.

“Kosovo, u koordinaciji s međunarodnim partnerima, je odlučnije no ikad zaštiti svoj teritorijalni integritet,” rekla ja vlada u Prištini uz tvrdnju da Srbi na granici gomilaju protuzračne sustave i teško topništvo.

NATO, čija misija na Kosovu (KFOR) trenutno broji oko 4.500 vojnika, u petak je “autorizirao dodatne snage za adresiranje aktualne situacije”.

“Zašto bi to bilo dobro za Beograd? Što bi bila ideja?”

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić u subotu je u izjavi za Financial Times umanjio značaj pograničnih premještanja i najavio smanjenje srpskih snaga uz argument da bi eskalacija sukoba bila kontraproduktivna za europske težnje Beograda.

“Zašto bi to bilo dobro za Beograd? Što bi bila ideja? Uništiti našu poziciju koju smo gradili godinu dana? Uništiti ovo u jednom danu? Srbija ne želi rat,” rekao je.

>>>Velike brige, ‘značajan, simboličan korak’ Srbije i Kosova | zajednica općina

Dodao je da su reakcije i upozorenja Washingtona i Bruxellesa neproporcionalne i da se broj srpskih snaga u pograničnim područjima smanjuje.

“Prošle godine smo imali 14.000 muškaraca u blizini administrativne linije, danas imamo 7.500 i to ćemo smanjiti na 4.000,” rekao je Vučić za Financial Times.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima