PreporučenoTech

‘Yee haw!’: nova raketa Vulkan lansirala prvi privatni lunarni lander | VIDEO

Američki privatni robotski lander u ponedjeljak se vinuo prema Mjesecu u pokušaju da prvi put u više od pola stoljeća dotakne njegovu površinu.

Pothvat je dio programa Artemis u kojem uz Sjedinjenje Američke Države sudjeluje i Europska svemirska agencija (ESA), a čiji je cilj osvajanje i eksploatacija prirodnog satelita koji bi u idućem desetljeću trebao poslužiti i kao odskočna daska za misije na Mars i druga nebeska tijela od komercijalnog ili znanstvenog značaja.

Današnje lansiranje stoga je prihvaćeno kao prva u nizu prekretnica. Njegovi glavni dionici su NASA, ESA, Boeing, Lockheed Martin i svemirska robotička tvrtka Astrobotic Peregrine koja je izradila lander.

“Yee haw, tako sam uzbuđen!” uzviknuo je Tory Bruno, glavni izvršni direktor tvrtke United Launch Alliance (ULA) čije su sastavnice Boeing-Lockheed nakon uspješnog lansiranja velike i moćne rakete Vulkan (engl. Vulcan) koja je ponijela lander.

Komercijalizacija svemira

Lansiranje je prvijenac za privatno slijetanje na Mjesec koje se unatoč postojanim htijenjima pokazalo nedostižnim.

Ukoliko sve prođe kako treba, Peregrine će označiti i prvo američko meko slijetanje na lunu od zadnje Apollo misije u 1972. godini.

“Ovo je trenutak koji smo čekali 16 godina,” rekao je glavni izvršni direktor Astrobotica, John Thornton, nakon što se lander uspješno odvojio od Vulkana i započeo svoj 46-dnevni put prema Mjesecu.

Reuters piše da je lansiranje 60 metara visoke rakete prihvaćeno i kao ključni prvi korak za ULA i Blue Origin, svemirsku tvrtku milijardera Jeffa Bezosa koji je uz merkurijanskog poduzetnika Elona Muska prvak među privatnim pionirima osvajanja svemira.

Blue Origin u povijest se upisao 20. srpnja 2021. godine kada je lansiranjem letjelice New Shepard inaugurira eru svemirskog turizma.

Vulkan je u pionirskom letu koristio raketne motore Bezosove tvrtke.

Utrka

Lansiranje je značajno i zbog daljnje komercijalizacije putovanja do Mjeseca koja bi s približavanjem kraja desetljeća trebala postati sve učestalija i uobičajenija.

ULA treba dva uspješna leta rakete kako bi dobila certifikat nužan za osvajanje lukrativnih tendera Pentagona, glavnog pokretača nove svemirske utrke.

Peregrin, nakrcan s 20 zasebnih tereta i instrumenata, mjesečevu bi površinu trebao dotaknuti 23. veljače.

Uz navedene, u američkoj utrci za povratak na Mjesec sudjeluje još jedna kompanija koja svoj lander namjerava lanisrati s početkom veljače na krilima moćne rakete Falcon 9 koju je razvio SpaceX Elona Muska.

Tvrtka Intuitive Machines’ sa sjedištem u Hustonu kaže da bi njezin lander na odredište mogao stići 22. veljače, dan prije Peregrina.

Indija je lani postala četvrta zemlja svijeta kojoj je za rukom pošlo meko slijetanje na Mjesec, pothvat koji je prije uspio samo Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i bivšem Sovjetskom Savezu.

U posljednjim godinama neuspjehe su iskusili Rusija, Japan i Izrael.