Biznis i ekonomijaPreporučeno

Top dužnosnik NATO-a pozvao poslovne lidere na pripreme za ‘ratni scenarij’

Predsjednik Vojnog odbora i najviši dužnosnik NATO-a, nizozemski admiral Rob Bauer, u ponedjeljak je u Bruxellesu pozvao biznismene i poslovne lidere na pripreme za ratni scenarij, uključujući prigodnu prilagodbu proizvodnje i dobavnih lanaca kako bi bili manje ranjivi na ucjene Rusije i Kine.

“Ako možemo osigurati da sve ključne usluge i robe mogu biti isporučene neovisno o bilo čemu, tada je to ključni dio našeg odvraćanja,” rekao je.

Govoreći na događanju u organizaciju think-tanka Europski centar za politiku, admiral je odvraćanje definirao u širem smislu, izvan opsega vojnih sposobnosti, budući da će neprijatelj u slučaju rata koristiti sve dostupne instrumente.

“Mi to vidimo u rastućem broju sabotaža, i Europa je to vidjela u kontekstu opskrbe energijom,” rekao je prema citatu Reutersa.

“Mislili smo da imamo dogovor s Gazpromom, ali smo zapravo imali dogovor s gospodinom Putinom. Isto vrijedi i za infrastrukturu i robu u kineskom vlasništvu. Mi zapravo imamo dogovor s (kineskim predsjednikom Xijem (Jinpingom).”

Ilustrirajući ovisnost o opskrbi iz Kine, Bauer je citirao rijetke zemne metale i kemikalije.

Peking proizvodi 60% i prerađuje 90% svih rijetkih metala, kemijski sastojci za sedative, antibiotike, protuupalne lijekove i lijekove za niski krvni tlak također dolaze iz Kine, rekao je.

“Naivni smo ako mislimo da Komunistička partija nikad neće koristiti tu moć. Poslovni lideri u Europi i Americi moraju shvatiti da komercijalne odluke koje donose imaju strateške posljedice za sigurnost njihovih nacija,” upozorio je.

“Poduzeća moraju biti spremna za ratni scenarij i prilagoditi svoje proizvodne i distribucijske linije u skladu s tim. Jer iako je vojska ta koja pobjeđuje u bitkama, gospodarstva su ta koja pobjeđuju u ratovima.”

Kontekst

Povijesno, Kina i Rusija zagovaraju međunarodnu suradnju i kritiziraju imperijalizam i hegemoniju Sjedinjenih Država koje prema podacima Čikaškog vijeća za globalne poslove posjeduju najmanje 750 vojnih baza u najmanje 80 zemalja.

Pojedini izvori drže da je realna brojka izgledno i veća.

Putin je nakon američke operacije promjene režima u Ukrajini i anektiranja Krima postojano tražio resetiranje i “potpunu normalizaciju odnosa između Rusije i Europe u cjelini”, ali su njegovi napori odbačeni u ime “transatlantskog partnerstva”.

Washington je u siječnju 2022. godine, mjesec dana prije početka ruske invazije na Ukrajinu, odbacio i zahtjev Rusije o neširenju NATO-a do ruskih granica i tako okinuo posrednički rat koji se pokazao grozomornim za ljudske živote i poraznim za europsku industriju.

Prema spoznajama i izvorima legendarnog istraživačkog novinara Seymoura Hersha Amerikanci su odigrali ključnu ulogu u sabotaži Sjevernih tokova, plinovoda od odsudnog značaja za europsku, a osobito njemačku industrijski konkurentnost.

U kontekstu ne nužno iskrenih i uvjerljivih izjava admirala, Putin od 2022. godine postojano ističe da je jedan od Sjevernih tokova još uvijek u funkciji i da Njemačka sabotira samu sebe.

Navedeno je ponovio i u veljači ove godine.

“Na kraju sve ovisi isključivo o odluci njemačke vlade. Sjeverni tok-2: plinovod broj 1 ostao je netaknut unatoč terorističkom napadu,” rekao je ruski predsjednik prema citatu TASS-a. “Možemo li ponovno pokrenuti Sjeverni tok-2? Možemo! To bi trajalo tjedan dana. Ali oni (to) ne žele.”

Putin je tada, gotovo “proročanski” predvidio i aktualnu, sve uočljiviju slabost njemačkog gospodarstva.

Treći svjetski rat

Upozorenje Bauera evocira i pripreme za rat s Kinom koje je u 2023. godini naredio američki general zračnih snaga Mike Minihan.

On je časnicima naložio da budu u spremi, uključujući izgradnju fortifikacija, pospješivanje budnosti, integracije i agilnosti kako bi njegova sila od gotovo 50.000 ljudi i 500 borbenih zrakoplova bila “spremna za borbu i pobjedu unutar prvog lanca otoka”.

“Nadam se da griješim. Moj mi želudac govori da ćemo se boriti u 2025. godini,” napisao je.

Njegova je “želudac” sada suočen s dolazećim predsjedanjem Donalda Trumpa koji se nakon preživljavanja atentata pozvao na milost božju i zavjetovao da će prekinuti ratne sukobe i zelenu tranziciju.

S druge strane, dobar dio njegove administracije, uključujući potpredsjednika J.D. Vancea, kao glavnu prijetnju američkoj hegemoniji sada, kada je Europa na koljenima, prepoznaje Kinu, tako da svi scenariji, pa i ratni, ostaju otvorenima.



Povezane vijesti

Comment here