Biznis i ekonomijaPreporučeno

EU kupuje rekordne količine ruskog LNG-a

Europska unija je na putu da u 2023. godini kupi rekordne količine ukapljenog zemnog plina (LNG) iz Rusije, izvijestila je nakon uvida u relevantne informacije nevladina organizacija Global Witness.

Najveći su uvoznici u prvih sedam mjeseci ove godine bili Belgija i Španjolska, ujedno drugi i treći kupci po preuzetim količinama globalno. Na prvom je mjestu bila Kina.

>>>Troškovi njemačkih LNG terminala dvostruko veći od inicijalnih procjena

Uvoz super-ohlađenog plina od siječnja do srpnja bio je 40% veći nego u istom razdoblju u 2021. godini.

Analiza, temeljena na podacima tvrtke za istraživanje tržišta Kpler, pokazuje da EU uvozi oko 1.7% više ruskog LNG-a nego u vrijeme rekordne lanjske potražnje.

Vrijednost isporuka, prema cijenama na spot tržištu, iznosi 5.29 milijardi eura.

“Šok”

“Šokantno je da su zemlje u EU-u toliko radile na odvikavanju od ruskog fosilnog plina iz cijevi samo da bi ga zamijenile isporučenim ekvivalentom” LNG-a, napisao je u pratnji izvješća Jonathan Noronha-Gant, iskusniji aktivist za fosilna goriva u Global Witnessu.

>>>LNG krkljanac u europskim lukama

“Nije važno dolazi li iz plinovoda ili broda – to i dalje znači da europske tvrtke šalju milijarde u ratni kovčega [Vladimira] Putina.”

Financial Times piše da je većina ukapljenog plina stigla iz Yamal LNG-a koji je u većinskom vlasništvu ruske tvrtke Novatek, ali uživa i značajne udjele francuskog TotalEnergie, kineskog CNPC-a i kineskog državnog fonda.

Združeni je pothvat oslobođen plaćanja izvoznih carina, ali podliježe porezu na dohodak.

Pojedini analitičari drže da bi Europska unija mogla živjeti bez ruskog plina, ali da je takav scenarij neizgledan bez političkog pritiska.

>>>MMF: prekid isporuke ruskog plina okida oštru recesiju u istočnoj Europi i Italiji

Zabrana uvoza bi izazvala ponešto remećenja u otpremi brodovima jer bi globalni trgovinski obrasci morali biti preuređeni, “ali bi u konačnici Europa mogla pronaći druge dobavljače, a Rusija druge kupce,” rekao je iskusniji analitičar LNG tržišta pri konzultantu ICIS, Alex Froley.

Nekonkurentne alternative

Belgija velike količine ruskog LNG-a uvozi jer je njezin Zeebrugge jedna od raritetnih europskih luka u kojima se smrznuti i zbijeni LNG može pretovariti u standardne teretne brodove i cisterne.

Španjolsko komunalno poduzeće Naturgy i francuski Total također imaju produljene ugovore o uvozu velikih količina LNG-a.

>>>Prekaljeni istraživački novinar Hersh: sjeverne tokove je sabotirao SAD

Nacionalni i nadnacionalni europski dužnosnici tvrtke i dionike tržišta postojano pozivaju na bojkot ruskog ukapljenog plina, ali su alternative, uključujući američke, nekonkurentne i skupe.

>>>Amerika saveznicima nudi novu vrstu plina, ‘plin slobode’: ministarstvo (2019.)

Global Witness i Financial Times u svojim izvješćima ne spominju sabotažu Sjevernih tokova koja je glavni pokretač aktualnih trendova.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima