Negativne kamatne stope, nekoć razmatrane isključivo u ekonomijama s kronično niskom inflacijom poput Europe i Japana, postaju sve atraktivnije središnjim bankama diljem svijeta, posebice kao alat protiv neželjenog jačanja nacionalnih valuta, piše Reuters i ističe sljedeće prednosti i nedostatke sve uobičajenije neuobičajene monetarne politike.
Kontekst
Da bi se othrvale globalnoj financijskoj krizi čiji je početak označio krah Lehman Brothersa u 2008. godini brojne su središnje banke kamatne stope sasjekle “do nule”. Desetljeće kasnije, one za bankarski sustav ostaju niske uslijed izostanka prelijevanja novca iz financijskog u realni sektor.
>>>Loše pretkazanje: u Japanu najveći realni pad plaća od 2015. godine
U tako suženom manevarskom prostoru pojedine su banke posegnule za nekonvencionalnom politikom, uključujući stvaranje kolosalnih količina novca za financijski, korporativni i dijelom javni sektor te negativne kamatne stope koje su od velikih središnjica primijenile narodne banke Švedske, Danske, Japana i Europska središnja banka u europodručju.
Kakva je mehanika?
U uvjetima negativnih kamatnih stopa financijske institucije nacionalnim bankama moraju plaćati za parkiranje viška rezervi u riznici. Na taj način središnje banke penaliziraju financijske institucije u nadi da će potaknuti kreditiranje i zaduživanje stanovništva. Odnosno animirati “mrtav novac”.
Europska središnja banka je negativnu stopu uvela u lipnju 2014., u prvom je valu ona iznosila – 0.1% dok se u sljedećem, najavljenom za rujan, očekuje njezino produbljivanje na -0.4%.
>>>Ne posuđujte novac od lihvara po kamatnim stopama od 6 i više posto
Banka Japana (BOJ) je za negativnim kamatama posegnula u siječnju 2016., uglavnom jer je neželjeno snaženje jena škodilo izvozno orijentiranoj ekonomiji. BOJ parkiranje viška rezervi naplaćuje negativnom kamatom od 0.1%.
Utjecaj na ekonomiju
Pobornici negativnih kamatni stopa kažu da one, uz smanjenje cijene zaduživanja, slabe i nacionalne valute jer su niski prinosi manje privlačni mešetarima na tržištu novca. Vrijednost valute utječe na izvoz kroz “konkurentnije” cijene i potiče inflaciju jer poskupljuje uvoz.
>>>Stiže nova shema ‘diskriminatorne monetarne politike ECB-a’
Negativne stope istovremeno utječu na čitavu krivulju prinosa u bankarskom i financijskom sektoru, stežući profit od zaduživanja poduzetnika i stanovništva. Bojazan je da dugoročna razdoblja ultra-niskih kamatnih stopa narušavaju zdravlje financijskog sustava i u konačnici priječe transmisiju novca kreditiranjem i zaduživanjem realne ekonomije.
Postoji i psihološka granica negativnih stopa nakon koje se vlasnici novca odlučuju za njegovo čuvanje u gotovini, zlatu ili drugom fizičkom obliku.
>>>Tri preduvjeta za negativne kamatne stope u Hrvatskoj: HUB
Europska središnja banka će negativan utjecaj negativnih kamatnih stopa pokušati umanjiti kroz uvođenje kamatnih razreda u kojima će pojedine članice eurozone koje su predale svoj monetarni suverenitet proći lošije od drugih.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.