Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) u petak je pokucao na vrata ministra zdravstva Vilija Beroša.
Vijest je prvi objavio Jutarnji list koji je bez navođenja izvora naveo da se istražne radnje i/ili pretresi provode i na adresama “nekolicine visokopozicioniranih liječnika, među kojima su i ravnatelji nekih bolnica”.
USKOK je potom na službenim stranicama potvrdio da su u tijeku uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji koje su rezultat prijašnjih izvida.
“Navedene radnje provode se na području Zagreba i Skradina u odnosu na više osoba, od kojih je jedan visoki državni dužnosnik, a za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela. USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost,” izvijestili su iz ureda.
Jutarnji je od neslužbenih izvora doznao da je među uhićenim liječnicima predstojnik Klinike za neurokirurgiju KB Sestara milosrdnica i predsjednik Zajednice privatnog zdravstvenog sektora HGK prof. dr. sc. Krešimir Rotim.
Zagrebački odvjetnik Ljubo Pavasović Visković za isti je izvor reako da će zastupati interese Rotima.
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu na X-u je izvijestio o pokretanju istragu protiv osam fizičkih, uključujući i ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova, te dvije pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti, te pranja novca.
“Postoji osnovana sumnja da je, u razdoblju od lipnja 2022. do studenog 2024., prvoosumnjičenik, kao voditelj zločinačkog udruženja, povezao u zajedničko djelovanje četvero drugih članova zločinačkog udruženja, ciljem pribavljanja nepripadne imovinske koristi za dva trgovačka društva u kojima su osumnjičenici bili odgovorne osobe i stvarni voditelji poslovanja. Svrha njihovog kriminalnog djelovanja je bila osigurati da jedno od ovih trgovačkih društava bude izabrano za prodaju medicinskih robotskih uređaja bolničkim ustanovama na području Republike Hrvatske, a što su ostvarivali davanjem i obećanjem davanja novčanih nagrada relevantnim dionicima sustava javnog zdravstva u zamjenu za osiguravanje financiranja nabava ovih uređaja po neosnovano uvećanim cijenama. Osnovano se sumnja da su dali ili obećali dati nagrade za manipulacije postupcima javne nabave kako bi osigurali isključenje tržišnog natjecanja u korist osumnjičenog trgovačkog društva, izradom tehničke dokumentacije koja je uključivala tehničke specifikacije medicinskih robotskih uređaja koje je samo ovo osumnjičeno trgovačko društvo moglo zadovoljiti,” rezimirali su iz EPPO-a.
Prema istom izvoru, Beroš i družina proračun su oštetili za 619.582,64 eura.
“Kupi jeftino, prodaj bolnici skupo”
Večernji list neslužbeno doznaje da su uhićenja okinuta kupnjom i preprodajom uređaja za državne bolnice izvan redovitog postupka javne nabavke, odnosno izravnim odlukama ministra Beroša.
Bolnice su za uređaje plaćale znatno višu cijenu od nabavne uz izravno posredovanje ministarstva i bez rasprava na sjednicama Vlade, navodi Večernji uz naslov: “Kupi jeftino, prodaj bolnici skupo”.
U nastavku pročitajte više ili manje znane crtice o liku i djelu ministra Beroša ispisane tijekom izvještavanja uživo.
Intermezzo
Dok zajedno čekamo informacije o kismetu ministra, Grabancijaš čitatelje podsjeća da su navodi o njegovoj kvarnosti bili učestali.
Platforma Možemo! je u 2020. ponudila osvrt i transkript audiozapisa razgovora zamjenice ravnatelja zagrebačke bolnice Sestre milosrdnice Dijane Zadravec i ministra Beroša koji je sugerirao da su premijer Andrej Plenković i vrh HDZ-a sudjelovali u odabiru vršitelja dužnosti ravnatelja zagrebačke bolnice Sestre milosrdnice Maria Zovaka koji je tu dužnost napustio u svibnju 2021. godine.
Reakcija je bila naslovljena: “Beroš, laži i audiovrpce”.
Razgovor Beroša i Zadravec po uhićenju je evocirala kandidatkinja Možemo! za predsjednicu RH, Ivana Kekin.
Korona-profiterstvo
PNUSKOK bi se mogao zanimati i za potencijalno koruptivne radnje ministra Beroša u jeku pandemije bolesti COVID-19 tijekom koje je novac poreznih obveznika pljuštao na sve strane, naručivali su se dragocjeni antigenski testovi preko aktualnog kandidata HDZ-a u predsjedničkoj utrci Dragana Primorca, skupi lijekovi upitne ili nikakve učinkovitosti poput remdesivira i slično.
Cijepi se!
Telegram je u travnju 2021. godine zabilježio i “zanimljiv” troškovnik za neslavnu digitalnu platformu ministarstva zdravstva Cijepi se! koju je predsjednica KoHOM-a Nataša Ban Toskić karakterizirala kao totalni neuspjeh i “debakl”.
Ministarstvo je tvrtki Cuspis, čiji je vlasnik Vinko Kojundžić, za izradu tragikomično nefunkcionalnog portala platilo 600.000 kuna plus PDV.
“HDZ se ni u zdravstvenoj krizi ne može suzdržati od krađe,” rekli su tada iz političke stranke GLAS.
Politički prebjeg, Mirando Mrsić, ministra je pozvao na ostavku, dok je Peđa Grbin (SDP) uputio poziv na opoziv.
Uskoro više,
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.