Rusima su trebali tjedni žestoke borbe, postojane i nemilosrdne artiljerijske paljbe i nepoznat broj žrtava da bi slomili otpor ukrajinskih branitelja u Sjeverodonjecku.
>>>Bitka za Sjeverodonjeck (tag)
“Zadržavanje na pozicijama razbijenim u komadiće tijekom mnogo mjeseci samo kako bismo tamo ostali nema smisla,” rekao je o subotnjem povlačenju guverner luhanske oblasti Sergej Gaidai.
Posljednja izvješća sugeriraju da je u gradu iz kojeg je pobjegla većina od prijeratnih stotinjak tisuća stanovnika oštećeno 90% zgrada zbog čega analitičari ponovno promišljaju o učinkovitosti ruskih taktika viđenih tijekom bitke za Mariupolj, u ratnim teatrima Sirije ili Čečenije.
>>>Razaranje, iscrpljivanje, osvajanje: bitka za Mariupolj evocira Grozni | VIDEO
“Ruske operacije su izmijenjene. Rusija sada provodi strategiju iscrpljivanja koja uključuje bezobzirno i neselektivno korištenje vatrene moći. To će rezultirati porastom civilnih žrtava, uništenjem ukrajinske infrastrukture i snaženjem humanitarne krize,” rekli su o promjeni strategije britanski obavještajci.
>>>Rusija omražena, podrška sankcijama više nego manje svesrdna | Eurobarometer
“Naša je vojska promijenila taktiku,” složio se uz uvjetovanje anonimnosti jedan dužnosnik ruske vlade u komentaru za Reuters. “Oni sada znaju kako djelovati. Da, to je sporo, ali strategija znači manje žrtava.”
Pogled kroz ružičaste naočale
Konrad Muzika, vojni analitičar sa sjedištem u Poljskoj, važe da nova-stara taktika podrazumijeva i manju potrebu za razmještanjem svježih trupa nužnih za nastavak ofenzive.
“Što god da su učinili, to za njih djeluje,” rekao je.
“Druga stvar s kojom ne znamo što se događa su Ukrajinci; njihov broj ljudstva, gubici i tako dalje. Njihovo je službeno gledište da je sve ružičasto. Ali to zacijelo tako nije.”
S druge strane, ukrajinski analitičari drže da je Kijev ruski proboj u Sjeverodonjecku skupo naplatio, natjerao neprijatelja na fokus snaga i kupio vrijeme za utvrđivanje i osnaživanje linija obrane na drugim aktivnim bojišnicama.
>>>‘Definitivno ćemo izdržati! Definitivno ćemo pobijediti!’ | kronologija rata u Ukrajini
“Naš su snage morale izvesti taktičko povlačenje jer u suštini više nije bilo ničeg za braniti,” rekao je Aleksandar Musijenko, vojni analitičar sa sjedištem u Kijevu.
Rat iscrpljivanja
Drugi je promatrač, čije ime nije objavljeno zbog bojazni od ruskih zakona o ratnoj cenzuri, bitku za Sjeverodonjeck usporedio s klasičnim opsadama iz Prvog svjetskog rata.
“Ruska se strategija temelji na pristupu slamanja protivnika iz Prvog svjetskog rata. To bi moglo funkcionirati – postoje dokazi da je ukrajinski moral (postao) problem,” ocjenio je analitičar iz Moskve.
>>>Satelitske slike svjedoče razaranju Mariupolja | Maxar Technologies
Dodao je da su ruske snage svakog dana u mjesecu u prosjeku napredovala po 100 metara i da je sukob bio manje posvećen osvajanju a više nanošenju maksimalnih žrtvi.
Ako, što je izgledno, Rusija nastavi s istom taktikom, njezina bi se ofenziva protiv Ukrajine mogla razvući, rekao je.
Bitka za Donbas
Ruski pohod na Donbas, regiju gdje su smještene oblasti Luhansk i Donjeck čiju je neovisnost predsjednik Vladimir Putin prepoznao neposredno prije početka svoje “specijalne vojne operacije”, tek bi trebao eskalirati.
>>>Koncentracija i konsolidacija ruskih snaga, osvajanje Donbasa ‘bezuvjetni prioritet’
Ukrajinci kontroliraju gotovo polovicu Donjecka, uključujući čvrsto utvrđene i od Sjverodonjecka veće gradove Slovjansk i Kramatorsk.
>>>Zapadnjački lideri ismijali Putina, Rusi crtu bojišnice gurnuli dalje na zapad | bitka za Donbas
Ruske su snage trenutačno fokusirane na grad Lisičansk koji sa zapadne obale rijeke Sjeverni Donjec zrcali Sjeverodonjeck.
Svako guranje bojišnice u Luhansku otvara veći manevarski prostor za opkoljavanje i odsijecanje od Ukrajine kontroliranog dijela Donjecka.
Kijev je evakuirao građane koji su to željeli, dok ih je dio ostao jer drži da su “Rusi njihovi prijatelji”.
>>>Pad Sjeverodonjecka, građani Lisičanska odbijaju ‘deportaciju’: Rusi su naši prijatelji
Separatistički dužnosnik u nedjelju je za rusku izvještajnu agenciju Tass rekao da se ofenziva na Lisičansk odvija iz pet pravaca i da su ukrajinski branitelji izolirani.
Kontekst
Rusija je invaziju na Ukrajinu započela 24. veljače nakon što je predsjednik Vladimir Putin prepoznao neovisnost dviju oblasti s većinskim stanovništvom ruskog porijekla. Moskva tvrdi da je riječ o “specijalnoj vojnoj operaciji” čija je svrha “denacifikacija” i demilitarizacija Ukrajine.
Kijev i Zapad argumente odbacuju kao neutemeljene i drže da je riječ o imperijalističkom pohodu i ratu agresije.
>>>Papa: ne vidimo čitavu dramu iza rata koji je možda provociran ili nije spriječen
U dosadašnjem tijeku sukoba stradale su tisuće ljudi, Europu su preplavili milijuni izbjeglica, gradovi i sela sravnjeni su sa zemljom.
>>>Mađarska upozorava na samoranjavanje sankcijama, traži promjenu strategije
Konflikt izaziva rastuću društvenu i gospodarsku krizu svjetskih razmjera i žari izlaskom iz pandemije koronavirusa već potpirene cijene energenta i hrane. Europska unija u odgovoru traži energetsku neovisnost a Finska i Švedska članstvo u NATO-u.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.