PolitikaPreporučeno

Stoltenberg: NATO se mora pripremiti za ‘loše vijesti iz Ukrajine’

Glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza (NATO) Jens Stoltenberg u subotu je upozorio da bi se zapadnjački pobornici i saveznici Ukrajine trebali pripremiti za loše vijesti.

“Ratovi se odvijaju u etapama,” rekao je u intervjuu emitiranom na njemačkoj ARD televiziji. “Mi Ukrajinu moramo podržavati u dobrim i lošim vremenima.”

“Također bismo trebali biti spremni za loše vijesti,” dodao je bez pojašnjenja.

Krah protuofenzive

Njegovi komentari stižu uslijed rastućeg konsenzusa da je ukrajinska protuofenziva kulminirala neuspjehom. Rusi su defanzivnu “igru” zaključili s krajem rujna otkad snaže pritisak na bojišnicama, što je osobito uočljivo u Donbasu, industrijskoj regiji koju čine oblasti Donjeck i Luhansk.

U ilustraciji pomaka ruske su snage s početkom prosinca osvojile čvrsto utvrđen grad Marinku koji je napadima separatista, a potom i ruskih oružanih snaga, odolijevao osam godina.

Analitičari i motritelji očekuju i neposrednu kapitulaciju ukrajinskih branitelja u gradu Avdijivki oko kojeg ruske snage obruč stežu od početka listopada.

Pad Marinke konsolidira ruske položaje u okolici grada Donjecka u liniji koja se proteže preko Avdijivke do Bahmuta.

Ruski klin između Marinke i Avdijivke, najbržom cestovnom rutom međusobno udaljenih 42.6 kilometara, strateški je zanimljiv jer otvara put prema gradovima Kramatorsku i Slovjansku kroz područje bez značajnih urbanih središta.

Google Maps
U sjeni rata u Gazi

Komentari Stoltenberga stižu u sjeni rata u Gazi, u trenutku kada zapadnjački saveznici privatno promišljaju o najboljem modalitetu “izlaska iz Ukrajine”.

Sjedinjene Američke Države iduće godine očekuju predsjednički, a Europu parlamentarni izbori što utječe na deklaracije o bezuvjetnoj i “beskrajnoj” potpori Ukrajini.

Američki udesno ustrojeni jastrebovi pokazuju sve manje volje za financiranje posredničkog rata, sentiment koji se uslijed percepcije ukrajinskih neuspjeha na bojišnicama sve više prelijeva u glavnu političku struju.

Posredovanje gubi i potporu u Europskoj uniji čije su članice nakon opetovanih, kako se pokazalo iluzornih proglasa predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da europske sankcije Rusiju bacaju na koljena započele uranjati u recesiju.

Ruski predsjednik Vladimir Putin, u petak je pak potpisao ukaz s kojim broj vojnika u ruskim oružanim snagama povećava za 170.000, na ukupno 1.3 milijuna ljudi.

Stoltenberg je u takvom kontekstu članice NATO-a pozvao da pospješe proizvodnju streljiva i lamentirao o fragmentaciji europske obrambene industrije.

“Nismo u mogućnosti surađivati onoliko blisko koliko bismo trebali,” rekao je, pozivajući vlade da promišljaju dalje od svojih nacionalnih interesa i sagledaju širu sliku.