Viceguverner Hrvatske narodne banke (HNB) Roman Šubić u ponedjeljak je pojasnio okolnosti nakon izvješća da je Jedinstveni sanacijski odbor (SRB), središnje sanacijsko tijelo europodručja, rekao da pordužnice ruskog zajmodavca Sberbanka u Hrvatskoj i Sloveniji “propadaju ili će vjerojatno propasti”.
>>>Korekcije, izvanredne procjene kreditnih rejtinga Rusije i Ukrajine
Zapad je u nedjelju osnažio sankcije i pritisak na ruski financijski sektor čiji su dijelovi nakon ruske invazije na Rusiju isključeni iz globalnog sustava za izvještavanje o bankarskim transakcijama, SWIFT-a. Ministarstvo financija Sjedinjenih Država dvije je najveće ruske banke, Sberbank i javnu VTB Banku, odsjeklo od američkog financijskog tržišta prije četiri dana, 24. veljače.
Nakon što je SRB utvrdio da banka propada ili će vjerojatno propasti, donio je odluku o moratoriju poslovanja Sberbank d.d. koji će trajati do utorka, 1. ožujka, do 23:59:59 sati.
>>>Sberbank, s većinskim udjelom u bivšem Agrokoru, propada ili će vjerojatno propasti | HNB
“S obzirom na to, poduzeli smo niz poslovnih aktivnosti kako bismo zadržali stabilnost financijskih institucija i stabilnost financijskog sustava te kako bismo u konačnici osigurali stabilnost depozita hrvatskih građana i pravnih osoba,” izjavio je Šubić u ponedjeljak novinarima u zgradi HNB-a.
Poziv na smirenost
Viceguverner je pozvao na spokoj, pa podsjetio da su zakonom zaštićeni i osigurani ulozi do 100 tisuća eura, a iznimno i depoziti koji zadovoljavaju propisane kriterije za privremeni visoki saldo do 130.000,00 eura. Naveo je da će svi korisnici banke do uloga doći “u odgovarajućem zakonskom roku” i neovisno o razvoju situacije.
>>>BP ‘likvidira’ udjel u Rosneftu | rat u Ukrajini
Jedinstveni sanacijski odbor konačnu odluku o nastavku poslovanja Sberbanka u Hrvatskoj donijeti će do isteka moratorija koji građanima i poduzećima uvodi dnevni limit na podizanje sredstava u iznosu do 7.280 kuna. Na dnevnoj osnovi, od toga se dvije tisuće kuna može podići na bankomatu, do četiri tisuće u poslovnici banke, a preostalih 1.280 kuna putem POS uređaja, naveo je Šubić.
Ocijenio je da će moratorij normalizirati situaciju do konačne odluke Jedinstvenog sanacijskog odbora, koji si je uzeo ponedjeljak i utorak kao vrijeme u kojem će donijeti “svima korisnu” i “najviše prudentnu” prosudbu. Iznio je očekivanja da će se stanje “na ovaj ili onaj način” stabilizirati do srijede.
>>>EU žali, uvodi stroge sankcije ‘zabludjelom autokratu’ Putinu | rat u Ukrajini
“Nakon isteka razdoblja, situacija se vraća pod kontrolu po pitanju svih potraživanja i obaveza koje u ovom trenutku postoje (….) od srijede ćemo imati čistu i stabilnu situaciju za nastavak poslovanja Sberbanke Hrvatska,” rekao je.
Inzistiranje na sanaciji
Ministar financija Zdravko Marić istovremeno je u ponedjeljak najavio da će Vlada RH pred europskim tijelima inzistirati na šansi za sanaciju Sberbanka Hrvatske.
On je također podsjetio da su spomenuti iznosi zajamčeni.
>>>Strah od rata u Ukrajini izazvao prvu korekciju S&P od proglašenja pandemije
“Inzistirat ćemo da se Hrvatskoj da šansa za mogućnost sanacije Sberbanka Hrvatske,” rekao je ministar citirajući prijašnje uspjehe i iskustva u sanaciji sedam hrvatskih banaka.
Marić nije odbacio mogućnost “alternativnog scenarija” likvidacije.
Izvijestio je potom da je u Sberbanku Hrvatska do primjene sankcija bilo gotovo 70 tisuća deponenata, od kojih je “velika većina u sustavu osiguranih štednih uloga”.
>>>Rusi odobrili refinanciranje duga Fortenove, Peruško i Weber kod Plenkovića
“Svi deponenti imaju svoje štedne uloge osigurane”, rekao je, a dođe li do likvidacije “Hrvatska agencija za osiguranje štednih uloga, odnosno proračun opće države, dovoljno je jak i sposoban za isplatu kompletno osigurane štedne uloge u roku sedam do deset dana.”
Ukupni iznos tih uloga je 3,82 milijarde kuna, naveo je prema izvještaju Hine.
>>>Fortenova ponudila 36 eura po dionici u porivu prema 100-postotnom vlasništvu Mercatora
Ministar je rekao da je Hrvatska aktivni dionik odluka o isključenju ruskih banaka iz sustava za obavještavanje u platnom prometu SWIFT-a i da je poslovanje Fortenova Grupe, slijednice posrnuloga Agrokora koja je u većinskom vlasništvu spomenutih ruskih banaka, stabilno.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Viceguverner i ministar pozvali na spokoj – novac pohranjen u Sberbank … 28/02/2022 […]
[…] Viceguverner i ministar pozvali na spokoj – novac pohranjen u Sberbank … 28/02/2022 […]
[…] >>>Viceguverner i ministar pozvali na spokoj – novac pohranjen u Sberbank ‘zajamčen’ […]