Izgledi za popuštanje inflatornih pritisaka u europodručju nisu se popravili od srpanjskog povećanja referentne kamatne stope, rekla je u intervjuu za Reuters njemačka članica Upravnog odbora Europske središnje banke (ECB) Isabel Schnabel.
>>>U srpnju novi rekord, nastavak šarmantne ‘savršene oluje’ extra! extra! inflacije u eurozoni
ECB je stezanje monetarne politike započeo prošlog mjeseca, nakon dugotrajnog inzistiranja da je rast cijena privremen. Inflacija se uslijed okolišanja propela blizu dvoznamenkastih vrijednosti kakve bilježi rastući broj članica Europske unije, uključujući Hrvatsku.
“Ukopavanje” očekivanja
Schnabel je u razgovoru sugerirala spremnost za daljnje povećanje stopa i izrazila bojazan da se inflatorna očekivanja potrošača i biznisa “ukopavaju”.
“U srpnju smo odlučili stope povećati za 50 baznih bodova (0.5%) jer smo bili zabrinuti zbog izgleda inflacije,” rekla je. “Brige koje smo imali u srpnju nisu ublažene… Ne mislim da su se izgledi u temelju izmijenili.”
>>>ECB zatražio pripreme, pričuve za recesiju
Analitičari i tržišta drže da je daljnje stezanje monetarne politike ECB-a nakon sljedećeg vijećanja u rujnu izvjesno, no postoje dvojbe hoće li ono iznositi 25 ili 50 bodova.
Postojani pritisci
Europodručje, u čije okrilje Hrvatska hrli u povijesno neugodnom i potencijalno poraznom trenutku, trenutačno trpi rekordnu inflaciju od 8.9% na godišnjoj razini. ECB cilja i priželjkuje rast cijena od 2% u srednjem roku.
>>>Hrvatska euro usvaja u ‘prokletom trenutku’ | analiza
“Ne bih isključila da će se inflacija kratkoročno još povećati,” rekla je Schnabel koja se ususret kraju 2021. godine od golubice uvrgla u sokolicu pa umjesto popuštanja sve snažnije zagovara stezanje monetarne politike.
>>>‘Grom iz vedra neba’, stezanje monetarne politike u Švicarskoj
“Ovi inflatorni pritisci izgledno će s nama biti neko vrijeme; oni neće brzo nestati,” rekla je. “Trebat će ponešto vremena dok se inflacija ne vrati na 2%.”
Za pažljivije promatrače zanimljivo, Schnabel je rekla da aktualni modeli sugeriraju oštro usporavanje inflacije, ali i prepoznala da su dosadašnje projekcije inflatornih kretanja učestalo bilo pogrešne što rezultira gubitkom povjerenja.
Tehnička recesija
Također je prepoznala rizike povezane sa stezanjem monetarne politike u trenutku negativnih gospodarskih kretanja, što je u pravilu recept za produbljivanje potonjih.
>>>Ulazak Hrvatske u eurozonu koincidira s gašenjem tiskare, triježnjenjem
“Postoje snažne indicije usporavanja rasta i ja ne bih isključila ulazak u tehničku recesiju (definiranu kao dva uzastopna tromjesečja gospodarske kontrakcije), osobito ako se nastavi remećenje opskrbe ruskim energentima.”
Kao negativne rizike za gospodarski rast također je navela dodatne šokove koji se materijaliziraju u realnom vremenu, uključujući sušu i niski vodostaj velikih europskih rijeka.
>>>Usahle europske rijeke otkrile ‘Kamenje gladi’
Schnabel je procijenila da će stezanje monetarne politike i izgledna recesija umanjiti inflatorne pritiske, ali nedovoljno za povratak ciljanoj stopi.
“Čak i ako uđemo u recesiju, prilično je neizgledno da će inflatorni pritisci popustiti sami od sebe. Usporavanje rasta vjerojatno nije dovoljno za gušenje inflacije.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Schnabel komentirala postojanost inflatornih pritisaka, izglede recesije 18/08/2022 […]
[…] da je novo povećanje za 50 baznih bodova (0.5%) izvjesno nakon sljedećeg vijećanja u rujnu, no unutar i izvan banke snaže pozivi za odrješitije stezanje uzdi, za 75 temeljnih […]