PreporučenoTech

Pfizer tuži Poljsku zbog neplaćanja, nepoštivanja ugovora o nabavci cjepiva

Američki farmaceutski titan Pfizer pokreće sudski postupak protiv Poljske zbog nepodmirenih računa za 60 milijuna doza cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje je razvio u suradnji s njemačkim BioNTechom.

Tužba, koja stiže uslijed postizbornog formiranja nove vlasti u Poljskoj, predstavlja kulminaciju 19-mjesečnog hrvanja između Varšave i Pfizera oko preuzetih obveza i količina cjepiva čije doze propadaju širom Europske unije i svijeta.

Politico podsjeća da je izvorište nevolja netransparentni tender Europske komisije koja je u 2021. godini s Pfizerom potpisala najnepovoljniji ugovor u povijesti europskih javnih tendera i države članica obvezala za kupnju ukupno 1.1 milijardi doza.

Nabavka je predmet istrage europskih tužitelja nakon što je otkriveno da je predsjednica izvršnog tijela, Ursula von der Leyen, dio pregovora vodila “privatno”, kroz dopisivanje s generalnim direktorom Pfizera, Albertom Bourlom, putem aplikacije  za razmjenu poruka WhatsApp.

Komisija je nakon zanimanja javnosti rekla da su predmetne poruke “izbrisane”, no izgledno je da se one još uvijek čuvaju na poslužiteljima vlasnika aplikacije, Meta Platforms.

“Pfizer i BioNTech traže da se Poljska drži svojih obveza o narudžbama COVID-19 cjepiva koje je naručila poljska vlada, kao dio njihovog ugovora o opskrbi Europske unije potpisanog u svibnju 2021. godine,” potvrdio je glasnogovornik Pfizera za Politico.

Poljski dnevni list Gazeta Prawa javlja da je Pfizer postupak pokrenuo na sudu u Bruxellesu jer je ugovor o zajedničkoj nabavi dogovoren pod belgijskim zakonodavstvom.

Prema istom izvoru, prvo se ročište očekuje 6. prosinca.

Kontekst

Komisija je u 2021. godini potpisala ugovor o kupnji do 1.8 milijardi doza cjepiva Comirnaty, na koncu je naručeno 1.1 milijardi doza.

Sporazum o zajedničkoj kupnji, koji je u ime država članica ispregovarala Komisija, bio je najveći u vrijeme pandemije i daleko nadmašio narudžbe od svih drugih proizvođača, uključujući Modernu i AstraZenecu čiji su se predstavnici požalili da su istisnuti s lukrativnog tržišta.

Ugovor, čiji je sadržaj uskraćen javnosti, ne samo da je bio raskošan i izlišan, već je zemlje članice obvezao i na kupnju cjepiva koje je, kako se pokazalo, nepotrebno.

Poljski ministar zdravstva, Adam Niedzielski, lani je u travnju najavio da će Poljska prestati s preuzimanje pošiljki cjepiva. Vlada se pozvala na klauzulu “više sile”, citirajući neočekivane financijske pritiske uvjetovane prihvatom izbjeglica iz susjedne Ukrajine koja se u veljači 2022. godine suočila s invazijom Rusije. Također je rekao da se epidemiološka situacija popravila te da je potreba za cjepivima manja od očekivane.

Reuters je potom, u lipnju, dobio uvid u pismo potpisano od ministara zdravstva Hrvatske, Poljske, Bugarske, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve i Rumunjske u kojem se također traži “smanjenje količine” naručenog cjepiva.

Dionici su naveli da su na ugovore pristali kad je bilo nemoguće predvidjeti daljnji tijek pandemije, i da ih sada treba revidirati u skladu sa znanstvenim spoznajama i dobrohotnošću tada dominantnog, omikron soja.

“Svjedočimo prekomjernom teretu za državne proračune uparenom s pošiljkama nepotrebnih količina cjepiva,” piše u pismu prema izvještaju Reutersa. “Velika je vjerojatnost da bi doze koje se isporučuju u Europsku uniju mogle biti bačene.”

Istraga

Hrvatska izvještajna novinska agencija, Hina, u lipnju je objavila uvid u razmjere štete počinjene nepovoljnim i netransparentnim, odnosno od javnosti skrivenim ugovorima koje je Vlada RH potpisala pod pritiskom izvršnog tijela.

Agencija je od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) doznala da je RH do tad naručio 12,2 milijuna doza cjepiva od kojih se iskoristilo nešto više od pet milijuna doza.

Ured europske javne tužiteljice potom je u listopadu u kratkoj objavi izvijestio o pokretanju istrage o nabavci cjepiva.

“Ova iznimna potvrda (pokretanja istrage) dolazi nakon izrazito velikog javnog interesa. Nikakvi drugi detalji u ovom stupnju neće biti javni,” rekli su iz ureda tužiteljice Laure Codrute Kovesi.

Iako su detalji ugovora nedostupni javnosti, Financial Times je izvijestio da je cijena u prijepornom dogovoru ugovorena na 19.50 eura po dozi. Ukoliko je informacija točna, Poljska bi se mogla suočiti s naplatom paprenih 1.2 milijarde eura.