Njemački tabloid Bild i Financial Times u nedjelju su objavili komplementarna izvješća o nastojanjima reaktivacije plinovoda Sjeverni tok 2 čije je jedna cijev oštećena u američkoj sabotaži, dok je druga ostala netaknutom.
Pozivajući se na nekolicinu naimenovanih izvora FT navodi da je idejni začetnik razgovora Matthias Warnig, bivši špijun i dobar prijatelj Vladimira Putina koji je u sovjetsko doba u Istočnoj Njemačkoj služio kao časnik zloglasnog Stasija.
Warnig je do 2023. upravljao krovnim poduzećem Sjevernog toka 2, Nord Stream 2 AG, utemeljenim u ime ruskog energetskog titana Gazproma.
Prema izvorima, on je kroz poslovne ljude u Sjedinjenim Državama prijedloge predstavio timu američkog predsjednika Donalda Trumpa, što je dio šireg poriva prema obnovi diplomatskih i gospodarskih veza između Moskve i Washingtona.
S inicijativom su upoznati pojedini istaknuti članovi Trumpove administracije.
Osoba s izravnim uvidom u povjerljive razgovore kaže da je najmanje jedan konzorcij predvođen SAD-om pripremio skice za postizanje dogovora u slučaju podizanja američkih sankcija.
Interes za reaktivaciju naizgled pokazuje više stranaka.
“Money for nothing”
Bild je izvijestio da su europski dužnosnici recentno doznali za rusko-američke razgovore što je izazvalo zabrinutost pojedinih lidera.
Prema izvorima tabloida, bivši američki veleposlanik u Njemačkoj Richard Grenell u posljednjim je tjednima u nekoliko navrata neslužbeno boravio u Švicarskoj kako bi u sjedištu Nord Stream 2 AG-a razgovarao o scenarijima reaktivacije.
Iako iscrpna, izvješća FT-a i Bilda ne otkrivaju ništa konkretno.
“Temeljna ideja je da obje sile sklope ugovor o opskrbi u kojem bi SAD bio posrednik i transportirao ruski plin plinovodom Sjeverni tok 2 do Mecklenburg-Zapadnog Pomorja. Tako bi Amerikanci regulirali njemačku plinsku slavinu i pritom zaradili,” napisali su iz Bilda.
“Sjedinjene Države bi rekle: ‘Eto, sad će se u Rusiju moći pouzdati jer su Amerikanci usred svega vrijedni povjerenja,'” izjavio je bivši visoki američki dužnosnik upoznat s pojedinim pokušajima dogovora za FT.
Američki investitori “novac bi dobivali za ništa,” dodao je.
Bild ističe da Nijemci, čije su tvrtke Uniper i BASF Wintershall DEA dionici konzorcija koji je u izgradnju sjevernih tokova uložio oko polovice od ukupno 11 milijardi eura, nisu službeno obavješteni ili upoznati s američko-ruskim porivima.
Kontekst
Sabotaža sjevernih tokova povedena u rujnu 2022. godine oštetila je obje cijevi Sjevernog toka 1 i jednu od dvije cijevi Sjevernog toka 2. Jedini funkcionalni plinovod ima godišnji kapacitet za prijenos 27.5 milijardi kubičnih metara prirodnog plina, ali nikad nije stavljen u pogon jer je Njemačka neposredno prije početka ruske invazije u veljači 2022. uskratila uporabnu dozvolu.
Nord Stream 2 AG u siječnju je od suda u Švicarskoj dobio produljenje roka za restrukturiranje duga. Danska je potom odobrila i radove na zaštiti i konzervaciji oštećenih dijelova.
Bild podsjeća da je interno izvješće Gazproma procijenilo da su popravci oštećenih dijelova mogu zaključiti u nekoliko mjeseci uz trošak od oko 500 milijuna eura, što je “kikiriki u usporedbi s ugovorom od milijardu dolara koji je na pomolu”.
Sjeverni tok 2, kronologija

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.