Predsjednik Vladimir Putin u petak je upozorio Zapad da će nastavak sankcioniranja Rusije zbog rata u Ukrajini rezultirati katastrofalnom energetskom krizom i poskupljenjem energenata za potrošače širom svijeta.
Putin, koji je nametanje sankcija prihvatio kao deklaraciju gospodarskog rata, drži da zapadnjački pozivi na smanjenje ovisnosti o ruskim energentima izazivaju “groznicu” na globalnim tržištima popraćenu divljanjem cijena plina i nafte.
>>>Ako Rusija uskrati plin Njemačka tone u recesiju | BDI
Perjanica borbe za neovisnost od ruskih energenata pritom je Europska unija čije kompanije i građani već trpe povijesne inflatorne pritiske ili svjedoče neposrednoj, do jučer nezamislivoj nacionalizaciji velikih kompanija.
“Katastrofalne posljedice”
Lideri sedam vodećih gospodarstava svijeta (G7) prošloga su mjeseca promišljali i o “ograničavanju cijena” na ruska fosilna goriva, iako je nejasno kako bi se takav scenarij mogao materijalizirati bez zatiranja slobodnog tržišta.
>>>Zapadnjački lideri ismijali Putina, Rusi crtu bojišnice gurnuli dalje na zapad | bitka za Donbas
“Sankcije i ograničenja usmjerena na Rusiju izazivaju puno više štete onim zemljama koje ih nameću,” rekao je Putin generalnom direktoru energetskog diva Rosnefta Igoru Sečinu, zamjeniku premijera Aleksandru Novaku i drugim liderima industrije.
>>>Igor Sečin: neosporna je realnost da SAD koristi energiju kao političko oružje na masivnoj razini
“Daljnje korištenje sankcija moglo bi dovesti do još ozbiljnijih – bez pretjerivanja čak katastrofalnih – posljedica za globalno tržište energentima,” upozorio je.
Podbadanje medvjeda
Najoštrije sankcije u modernoj povijesti s kojima je Zapad odgovorio na invaziju totalno su poremetile i razbile status quo na tržištima roba i energenata – uzgred sakateći nacionalne proračune i globalni rast, no 69- godišnji Putin ne pokazuju nikakvu namjeru promjene smjera. Štoviše, ovog je tjedna izjavio da je “specijalna vojna operacija” u Ukrajini tek započela i izrazio žaljenje zbog zapadnjačke spremnosti da se bori do zadnjeg Ukrajinca.
>>>Putin: poriv Zapada da se bori do zadnjeg Ukrajinca je tragedija
Njegovi glavni pobočnici, uključujući utjecajnog lidera donjeg doma parlamenta, Vjačeslava Volodina, istovremmeno sugeriraju da se ruska vojska neće zadržati u očekivanim okvirima već bi mogla nastaviti pohod na Kijev.
>>>Volodin: Ukrajina čini sve što može kako bi osigurala de se ne zaustavimo u Donbasu
Energija je jedno od područja u kojima Kremlj posjeduje stratešku nadmoć, što se zrcali u paničnim nastojanjima Europske unije, a osobito o ruskim energentima teško ovisne Njemačke, da pronađe alternative.
Kažnjavanje Njemačke
Rusija je nakon gorljivih, ne nužno diplomatskih ili odmjerenih izjava njemačkog vicekancelara i saveznog ministra gospodarskih poslova Roberta Habecka značajno smanjila isporuku prirodnog plina najsnažnijem europskom gospodarstvu, što je u petak rezultiralo objavom njemačkog energetskog diva Unipera da će trebati državnu pomoć i iskupljenje javnim novcem.
>>>Gorljivi Habeck promišlja o usudu: plin je od sada oskudna roba u Njemačkoj
Izvjesno je da će nezavidna situacija na njemačkom i europskom tržištu energenata dodano eskalirati nakon 11. srpnja kada počinje redovito godišnje održavanje glavne arterije za uvoz ruskog plina u Njemačku, Sjevernog toka 1.
Pojedini analitičari i stratezi izražavaju bojazan da bi se remont mogao razvući i podgrijati već užarenu energetsku krizu i posljedične, epohalne inflatorne pritiske.
>>>Analitičari očekuju kolabiranje njemačke konkurentnosti, euro najslabiji u dva desetljeća
Rusija je u utorak naredila i prekid opskrbe naftovodom kojim upravlja Kaspijski naftovodni konzorcij (CPC), odgovoran za tranzit oko 1% nafte u globalnom naftotoku.
>>>Njemačka priprema ‘transparentni i nediskriminirajući’ danak za plin, rat u Ukrajini
“Mi znamo da Europljani pokušavaju zamijeniti ruske energetske resurse,” rekao je Putin. “Ipak, mi očekujemo da će rezultat takvih akcija biti povećanje cijena plina na spot tržištu i povećanje cijene energenata za krajnje potrošače.”
Procjena situacije, pripreme za embargo
Predsjednik je ponovio gledište da je zapadnjački gospodarski “blitzkrieg” propao, ali i priznao da su sankcije izazvale značajnu štetu ruskom, 1.8 bilijuna dolara vrijednom gospodarstvu.
“Trebamo biti uvjereni u sebe ali vi biste trebali vidjeti rizike – rizici još uvijek postoje,” rekao je okupljenima.
>>>Rusija se othrvala zapadnjačkoj ofenzivi na gospodarskoj bojišnici | rat u Ukrajini
Putin je ocijenio da je situacija u ruskim sektorima energenata i goriva ostala stabilna, citirajući podatke o povećanju outputa nafte i plina u lipnju.
>>>Cijena dnevne uvozne kvote ruskog plina za EU u mjesec dana skočila s 259 na 689 milijuna €
Potom je od dionika zatražio da se priprema za embargo na rusku naftu Europske unije koji bi na snagu trebao stupiti s krajem godine.
“Vlada trenutačno razmatra opcije razvoja željezničke i cjevovodne infrastrukture za opskrbu ruske nafte i naftnih proizvoda prijateljskim zemljama,” rekao je.
>>>EU rusku naftu kupuje preko posrednika i uvozi inflaciju za svoje građane | RBC Capital Markets
Članice Europske unije istovremeno posežu za sve snažnijom kontrolom cijena naftnih derivata ili plina, dok “europska žrtva” za Ukrajinu koju traže Europska komisija, Vijeće i Paralment postaje preskupa ili neprihvatljiva za rastući broj građana.
>>>Njemački sindikati upozoravaju na građanske i radničke pobune, usud glavnih industrija
Pojedine zemlje već danas bilježe prve industrijske akcije, štrajkove i građanske pobune, pa se čini da bi “zima nezadovoljstva” koju je zaustavila pojava koronavirusa, mogla uskrsnuti.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Vladimir Putin prošlog je tjedna upozorio da daljnje sankcije ruskih energenata podrazumijevaju “bez pretjerivanja katastrofalne” posljedice za globalno […]
[…] >>>Putin upozorio Zapad na ‘bez pretjerivanja katastrofalne posljedice’ sankcija […]