Europska unije pritišće Sjedinjene Države da pronađu način za ublažavanje američkih sankcija nametnutih ruskom zajmodavcu Gazprombank, jedinom opunomoćeniku za obradu plaćanja za ruski plin.
Bloomberg doznaje da su konzultacije inicirane nakon procjena Europljana, vlada i poduzeća, da sankcije predstavljaju rizik za regionalnu sigurnost opskrbe.
Između ostalog, razmatra se mogu li plaćanja biti izvršena putem podružnice Gazprombanke u Luxembourg, ili nekog drugog kanala.
Predsjednik Vladimir Putin ukazom je suspendirao zahtjev za izravno plaćanje via Gazprombank, što je pomoglo u smirivanju europskog tržišta plina, no financijske institucije ostaju nesigurne oko zakonskih rizika, odnosno američkih namjera.
Washington je sankcije na rusku banku nametnuo prošlog mjeseca.
Europa se pak suočava s oštrom zimom i ubrzanim pražnjenjem zaliha, što cijene plina ponovno napinje u nebo.
Bloomberg je od izvora koji su zatražili anonimnost doznao da Putinov ukaz otvara put plaćanju kroz treće banke, no Gazprombank je ostao konačno odredište i jedina ovlaštena institucija. Europski dužnosnici i bankari sada traže garancije kako se ne bi našli zahvaćeni sankcijama.
Gazprom je uvjete isporuke plina europskim kupcima izmijenio u 2022. godini i zatražio plaćanja isključivo u rubljima, što je utrlo put energetskoj krizi.
Zahtjev su odbile Poljska i Bugarska, ali Slovačka i Mađarska još uvijek uživaju ruski plin. Budimpešta je prošlog mjeseca od Washingtona zatražila dozvolu za nastavak uvoza.
Kontekst
Sjedinjene Države su u 2019. godini europskim i ruskim tvrtkama nametnule sankcije u nastojanju da zaustave izgradnju plinovoda Sjeverni tok 2 koji bi osnažio i pospješio europsku konkurentnost. Njemački kancelar Olaf Scholz, tada u ulozi vicekancelara i ministra financija, potez je odbacio “čvrsto”.
“Takve sankcije su ozbiljno uplitanje u unutarnje poslove Njemačke i Europe i njihovu suverenost. Mi to čvrsto odbacujemo,” rekao je.
Unatoč sankcijama Europljani su nastavili s izgradnjom plinovoda. Udruga njemačkih poduzetnika je u 2020. godini “prkosno” rekla da je zakonito zaustavljanje Sjevernog toka 2 “gotovo nemoguće”.
Washington je u siječnju 2022. odbio zahtjev Rusije za pružanje sigurnosnih garancija o neširenju NATO saveza do njezinih granica, odnosno uzdizanju Ukrajine.
Američki predsjednik Joe Biden u veljači je, neposredno prije ruske invazije, zavjetovao da će ona “okončati” Sjeverni tok2.
Amerikanci i njihovi transatlantski partneri plinovod su raznijeli u rujnu 2022. godine.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.