Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u posljednjim je mjesecima od svojih belgijskih kolega preuzeo dokumente povezane s istragom nabavke cjepiva u Europskoj uniji koju je predvodila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Politico nakon uvida u pravne spise i razgovora s glasnogovornikom ureda tužiteljstva u Liègeu piše da istraga evolvira oko “uplitanja u javne funkcije, uništavanja SMS-a, korupcije i sukoba interesa”.
EPPO je istragu Ursule von der Leyen pokrenuo u listopadu 2022. godine.
“Ova iznimna potvrda (pokretanja istrage) dolazi nakon izrazito velikog javnog interesa. Nikakvi drugi detalji u ovom stupnju neće biti javni,” rekli su tada iz ureda tužiteljice Laure Codrute Kovesi.
Tužitelji u Belgiji odvojenu su istragu započeli u travnju 2023. godine temeljem privatne tužbe koju je inicirao Belgijski građanin i lobist Frédéric Baldan uz navode da je von der Leyen, među ostalim, “potkopala javne financije njegove zemlje” i “iznevjerila povjerenje javnosti”, uključujući “kolektivnu vjeru u državu i sposobnost institucija da rade za opće dobro”.
Baldan je u lipnju 2023. godine tužbu pokrenuo i na Sudu Europske unije.
Eppur si muove
Politico procjenjuje da prva potvrda o napretku istrage EPPO-a stiže u “delikatnom trenutku” za von der Leyen koja unatoč širokoj nepopularnosti među politički aktivnim europskim građanstvom traži novi mandat na vrhu kao kandidatkinja Europskih pučana pod čijim se okriljem nalazi i korupciji sklona Hrvatska demokratska zajednica.
Kontekst
Komisija je u jeku pandemije naručila monstruozne količine cjepiva i osmislila shemu koja cijepljenjem i docjepljivanjem ili postojanim testiranjem – covid potvrdama i propusnicama – uvjetuje temeljne slobode, poput rada i kretanja.
Predsjednica izvršnog tijela pritom je o javnom tenderu za cjepiva povela privatne razgovore i s glavnim direktorom Pfizera razmjenjivala tekstualne poruke na WhatsApp-u.
Kada su mediji i građani zatražili uvid u prepisku, Komisija je rekla da su predmetne poruke izbrisane.
Ured Europskog tužitelja pokrenuo je istragu navodne korupcije u nabavci cjepiva od koje su najviše profitirali američki Pfizer i njemački BioNTech.
Procjenjuje se da je vrijednost svih tendera za cjepiva 35 milijardi eura, no ugovori su zaštićeni i njihov sadržaj nije dostupan javnosti.
Hrvatska je među zemljama članicama koje traže izlaz iz bezizlaznih ugovora i bijeg od nametnutih obveza.
Renomirani New York Times je pokrenuo sudski postupak i tužio Komisiju u nastojanju da oslobodi informacije.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.