Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) koji istražuje sumnje o teškoj korupciji i covid profiterstvu predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen prijeti poduzimanjem pravnih radnji protiv izvršnog tijela, doznao je kroz uvid u dokumente Politico.
Glavna europska tužiteljica Laura Codruța Kövesi 9. je travnja poduzela neuobičajen korak i pokrenula “postupak sporazumne nagodbe” s Komisijom nakon što je potonja iznenada i bez objašnjenja uskratila već dogovorena proračunska sredstva za informatički sektor (IT) tužiteljstva i luksemburški tim EPPO-a izravno zadužen za istragu nabavke cjepiva i von der Leyen.
Ured se pribojava da će nakana Komisije da uskrati oko 5 milijuna eura za IT odjel utjecati na njegovu učinkovitost.
“Sporazumna nagodba” zadnji je korak prije formalnog pokretanja postupka pred Općim sudom Europske unije.
“Jednostrana odluka… da se 31. prosinca 2024. prekine pružanje navedenih provizija EPPO-u riskira da neovisno tužiteljstvo Unije bude u nemogućnosti izvršavati svoje zadaće i ostvariti svoju misiju,” napisala je Kövesi u pismu poslanom izvršnom tijelu i povjerenicima.
“Komisija je dužna suzdržati se od svake mjere koja bi mogla ugroziti postizanje cilja Ugovora koji je povjeren EPPO-u u borbi protiv zločina koji utječu na financijske interese Unije,” dodala je tužiteljica.
“Insinuacije”
Politico podsjeća da je Kövesi u otvorenom pismu i javnim obraćanjima zastupnicima u Europskom parlamentu upozorila da je Komisija donijela odluku o značajnom smanjenju proračuna za luksemburški tim EPPO-a koji je od belgijskih tužitelja preuzeo istragu von der Leyen zbog njezine ulogu u nabavci cjepiva, uključujući “uplitanje u javne funkcije, uništavanje dokaza (WhatsApp poruka i SMS-ova koje je von der Leyen privatno razmjenjivala izravno s šefom Pfizera Albertom Bourlom), korupciju i sukob interesa”.
Komisija je u odgovoru na upit Politica navela da je na vrijeme odgovorila na sporazumnu nagodbu i “izrazila dobru volju za nastavak potpore IT uslugama EPPO-a kroz dogledno vrijeme i uz specifične uvjete” koje ne može komentirati.
Komisija je “odbacila sve insinuacije da su njezine proračunske odluke povezane s nekom od istraga”.
Pokrenut u ljeto 2021. godine, EPPO se pokazao izrazito učinkovitim u istragama korupcije i pronevjere sredstava iz Europskih fondova, uključujući u Hrvatskoj. Tužitelji su lani pokrenuli više od 200 istraga povezanih s zlouporabom novca iz Mehanizma za oporavak i otpornost.
Kontekst
Komisija je u jeku pandemije naručila monstruozne količine cjepiva i osmislila shemu koja cijepljenjem i docjepljivanjem ili postojanim testiranjem – covid potvrdama i propusnicama – uvjetuje temeljne slobode, poput rada i kretanja.
Predsjednica izvršnog tijela pritom je o javnom tenderu za cjepiva povela privatne razgovore i s glavnim direktorom Pfizera razmjenjivala tekstualne poruke na WhatsApp-u.
Kada su mediji i građani zatražili uvid u prepisku, Komisija je rekla da su predmetne poruke izbrisane.
Ured Europskog tužitelja pokrenuo je istragu navodne korupcije u nabavci cjepiva od koje su najviše profitirali američki Pfizer i njemački BioNTech.
Procjenjuje se da je vrijednost svih tendera za cjepiva 35 milijardi eura, no ugovori su zaštićeni i njihov sadržaj nije dostupan javnosti.
Hrvatska je među zemljama članicama koje traže izlaz iz bezizlaznih ugovora i bijeg od nametnutih obveza.
Renomirani New York Times je pokrenuo sudski postupak i tužio Komisiju u nastojanju da oslobodi informacije.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.