PreporučenoTech

EU bacio najmanje 215 milijuna doza cjepiva, 4 milijarde eura | COVID-19 | Infografika

Članice Europske unije koje je Europska komisija obvezala netransparentnim i nepovoljnim ugovorima do sad su bacile najmanje 215 milijuna doza cjepiva protiv bolesti COVID-19 što je prema konzervativnoj analizi portala Politico europske porezne obveznike koštalo najmanje 4 milijarde eura.

Komisija je krajem 2020. godine osmislila shemu koja život i rad uvjetuje COVID propusnicama/potvrdama i članice obvezala na kupnju 1.5 milijardi doza cjepiva (što je više tri doze za svakog stanovnika EU-a).

Hrvatska izvještajna novinska agencija, Hina, lani je u lipnju doznala da je RH dotad naručio 12.2 milijuna doza od kojih je iskorišteno nešto više od pet milijuna doza.

Ugovori RH obvezuju da do kraja tekuće godine plati još sedam milijuna doza.

Politico računicu o bacanju cjepiva temelji na podacima iz 19 europskih zemalja od kojih je 15 ponudilo službene brojke, dok su za četiri članice korištene informacije objavljene u lokalnim medijima.

Izvještaj pritom podcrtava da su mnoge europske vlade sramežljive i/ili netransparentne. Primjerice, Francuska krije informaciju o količini uništenog cjepiva.

Izračun je stoga krajnje konzervativan i broj bačenih doza izgledno je značajno veći.

Komisija nikad nije objavila nabavne cijene, pa isto vrijedi i za procjenu da je za 215 milijuna bačenih doza potrošeno više od 4 milijarde eura.

Kako bi ilustrirao razmjere moralnog i materijalnog propadanja Politico piše da je riječ o iznosu godišnjih izdataka za zdravstvo Hrvatske.

Kontekst

Komisija je u jeku pandemije naručila monstruozne količine cjepiva i osmislila shemu koja cijepljenjem i docjepljivanjem ili postojanim testiranjem – covid potvrdama i propusnicama – uvjetuje temeljne slobode, poput rada i kretanja.

Predsjednica izvršnog tijela pritom je o javnom tenderu za cjepiva povela privatne razgovore i s glavnim direktorom Pfizera razmjenjivala tekstualne poruke na WhatsApp-u.

Kada su mediji i građani zatražili uvid u prepisku, Komisija je rekla da su predmetne poruke izbrisane.

Ured Europskog tužitelja u studenom je pokrenuo istragu navodne korupcije u nabavci cjepiva od koje su najviše profitirali američki Pfizer i njemački BioNTech.

Procjenjuje se da je vrijednost svih tendera za cjepiva 35 milijardi eura, no ugovori su zaštićeni i njihov sadržaj  nije dostupan javnosti.

Hrvatska je među zemljama članicama koje traže izlaz iz bezizlaznih ugovora i bijeg od nametnutih obveza.

Renomirani New York Times u veljači je pokrenuo sudski postupak i tužio Komisiju u nastojanju da oslobodi informacije.

Komisija je u siječnju 2023. povela pregovore s Pfizer/BioNTechom u nastojanju da osigura plaćanje većih cijena za manje količine cjepiva.

Farmaceuti su u travnju za 70 milijuna otkazanih doza zatražili 10 eura po dozi.

Članice EU-a u 2023. godini moraju kupiti ukupno 450 milijuna doza.

Ursula von der Leyen (životopis) bivša je ministrica obrane u Njemačkoj čiji su mandat popratili skandali s nabavom i proliferacijom neonacizma (vanjska poveznica, DW), njezin je suprug Heiko plemić i dionik farmaceutske industrije (wiki).