Predsjednik Vladimir Putin u utorak je izvijestio Zapad da jednostrano može okončati svaki izvoz i ugovor, u najsnažnijem odgovoru na teret sankcija nametnutih od Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika zbog ruske invazije na Ukrajinu.
>>>Zavirite u Putinov ‘ratni kovčeg’
Neprikosnoveni lider Rusije od 1999. godine u utorak je potpisao široki ukaz koji brani izvoz proizvoda i sirovina pojedincima ili pravnim osobama na listi sankcija koju će ruske vlasti skrojiti u roku od 10 dana.
Otvorena bojišnica
Uredba je na snagu stupila potpisivanjem i Moskvi daje moć da posije kaos širom tržišta budući da podrazumijeva trenutačni prekid izvoza entitetima ili osobama koje se nađu na listi.
>>>Porast isporuke ruskog plina u Europu
Putin je dokument jasno i izričito uokvirio kao odgovor na “nezakonite akcije” Sjedinjenih Država i njihovih saveznika čiji je cilj lišavanje “Ruske Federacije, građana Ruske Federacije i ruskih pravnih osoba od prava vlasništva ili ograničavanja njihovih imovinskih prava”.
>>>U Bruxellesu frenetični sastanci o Rusiji, kontroli cijena, ograničavanju brzine, radu od kuće…
Uredba uspostavlja “posebne gospodarske mjere odmazde povezane s neprijateljskim akcijama pojedinih stranih država i međunarodnih organizacija”.
Neistražene vode
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici na rusku su invaziju Ukrajine koja je započela 24. veljače odgovorili sankcijama bez presedana u modernoj povijesti, što je Putin prihvatio kao deklaraciju gospodarskog rata.
>>>Think-tank upozorava na porast cijena hrane, krajnjeg siromaštva | rat u Ukrajini
Zapadnjački pokušaji da gospodarski izoliraju Rusiju – jednog od najvećih proizvođača prirodnih resursa na svijetu – globalnu ekonomiju guraju u nepoznate i neistražene vode uz povratnu paljbu ili samoranjavanje dionika.
>>>Cijena dnevne uvozne kvote ruskog plina za EU u mjesec dana skočila s 259 na 689 milijuna €
Europska unija, čiji su čelnici i političari izrazili spremnost na žrtvu, osobito trpi, uz povijesnu inflaciju čija stopa rekorde obara iz mjeseca u mjesec.
Jednostrani i neposredni prekid ugovora
Brojni dionici, istraživači i humanitarne organizacije upozoravaju na nestašicu hrane i drugih temeljnih proizvoda. Situacija je osobito akutna u zemljama u razvoju.
>>>Nakon ‘kuge’, osvajanja i rata, stiže glad, nemiri
Putin, ovih dana u svojoj 69 godini, opetovano je upozoravao da će Moskva na gospodarske pritiske odgovoriti istom mjerom, no Kremlj se prije utorka suzdržavao od širokih manevara, iako je dionike Europske unije, Poljsku i Slovačku, odsjekao od svoje plinske mreže i od članica zatražio da energent plaćaju u rubljima.
>>>‘Seizmički pucanj upozorenja’: Rusija uskratila plin manje i više ovisnoj Poljskoj i Bugarskoj
Uredba, među ostalim, podrazumijeva neposredno raskidanje ugovora s ljudima ili pravnim osobama koje se nađu na crnoj listi te otvara vrata definiranju “dodatnih kriterija”.
“Ovo je okvirna uredba,” rekla je Tatjana Stanovaja, izvanredna znanstvenica pri Moskovskom Carnegie centru i osnivačica tvrtke za političku analizu R.Politik. “Sada bi konkretne liste trebala razraditi vlada. To je glavna stvar, na koju moramo čekati.”
Ispunjavanje vakuuma, koncentracija moći
Rusija je u prvoj polovici travnja izvijestila da bi njezin bruto domaći proizvod (BDP) ove godine mogao posrnuti za više od 10% i najviše od sloma Sovjetskog Saveza u 1991. godini.
>>>Rusko gospodarstvo očekuje najstrmiji pad od 1994.
Iako je većina zapadnjačkih firmi tek zastala s poslovanjem, pojedine su kolosalne tvrtke, poput energetskih divova BP-a ili Shella, odlučile otpisati svoju imovinu u Rusiji što je otvorilo put restrukturiranju i širenju poslovnih carstava ruskih oligarha.
Pratite nas na Google vijestima
Grabanacijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Putin uzvraća udarac: Moskva može proizvoljno i jednostrano okončati svaki izvoz… 04/05/2022 […]