PolitikaPreporučeno

Opći sud EU-a potvrdio izostanak transparentnosti u nabavci covid cjepiva

Opći sud, drugi najviši sud Europske unije, u srijedu je potvrdio da je Europska komisija javnosti uskratila pristup informacijama o netransparentnim tenderima za kupnju cjepiva protiv bolesti COVID-19, najvećim javnim nabavkama u povijesti Europske unije.

Presuda i mišljenje suda utiru put daljnjim postupcima i izazovima za izvršno tijelo Europske unije i stiže neposredno prije sutrašnjeg glasanja o potvrdi drugog mandata Ursule von der Leyen koja je bila instrumentalna u potpisivanju izvjesno nepovoljnih ugovora s proizvođačima cjepiva Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i drugima.

Europski parlament je u 2023. godini poveo COVID saslušanja koja su rezultirala s nizom neugodnih spoznaja, uključujući činjenicu da su proizvođači cjepiva, europski administratori i nacionalne vlade građanima lagali da imunizacija priječi širenje virusa.

Vrh EP-a, predvođen pučankom Robertom Metsolom, potom je produbio netransparentnost i građanima uskratio javno saslušanje von der Leyen.

Sud je u takvom kontekstu ocijenio da Europska komisija nije pružila uvjerljive argumente zašto bi dijelovi ugovora s proizvođačima cjepiva trebali biti tajni, odnosno uskraćeni javnosti i javnom nadzoru.

U mišljenju je navedeno da je Komisija mogla dati i dublji uvid u deklaracije članova pregovaračkog tima kako bi uklonila sumnje o sukobu interesa.

Sud je zaključio da “Komisija nije u dovoljnoj mjeri uzela u obzir sve relevantne okolnosti kako bi ispravno odvagnula sporne interese”.

Predmete zavedene kao T-689/21 Auken i drugi protiv Komisije i T-761/21 Courtois i drugi protiv Komisije pokrenuli su europski zastupnici iz kluba Zelenih.

Uloga Ursule von der Leyen i njezine komisije u nabavci cjepiva predmet je i drugih, udružnih ili pojedinačnih sudskih tužbi.

Kontekst

Komisija je u jeku pandemije naručila monstruozne količine cjepiva i osmislila shemu koja cijepljenjem i docjepljivanjem ili postojanim testiranjem – covid potvrdama i propusnicama – uvjetuje temeljne slobode, poput rada i kretanja.

Predsjednica izvršnog tijela pritom je o javnom tenderu za cjepiva povela privatne razgovore i s glavnim direktorom Pfizera razmjenjivala tekstualne poruke na WhatsApp-u.

Kada su mediji i građani zatražili uvid u prepisku, Komisija je rekla da su predmetne poruke izbrisane.

Ured Europskog tužitelja pokrenuo je istragu navodne korupcije u nabavci cjepiva od koje su najviše profitirali američki Pfizer i njemački BioNTech.

Procjenjuje se da je vrijednost svih tendera za cjepiva 35 milijardi eura, no ugovori su zaštićeni i njihov sadržaj nije dostupan javnosti.

Hrvatska je među zemljama članicama koje traže izlaz iz bezizlaznih ugovora i bijeg od nametnutih obveza.

Renomirani New York Times je pokrenuo sudski postupak i tužio Komisiju u nastojanju da oslobodi informacije.

Grabancijaš/Reuters/Politico

Povezane vijesti