PolitikaPreporučeno

Peking replicirao američke zakone o kontroli izvoza, SAD udario sankcijama | Drugi trgovinski rat

Peking je odlučio replicirati zapadnjačku strategiju i zakonodavstvo s ciljem kontrole konačnog odredišta za svoje robe i usluge, uključujući rijetke minerale i druge predmete s dvostrukom namjenom, kakvi su galij i germanij, koji uz civilne mogu poslužiti i za vojne svrhe.

Glavni subjekt sankcija su Sjedinjene Države.

“Svaka organizacija ili pojedinac iz bilo koje zemlje ili regije koji prekrše gore navedene odredbe i prenose ili daju relevantne predmete s dvojnom namjenom podrijetlom iz Narodne Republike Kine organizacijama ili pojedincima u Sjedinjenim Državama bit će odgovorni prema zakonu,” objavili su u utorak iz kineskog Ministarstva trgovine.

Zrcaljenje

Odvjetnička tvrtka Covington & Burling za Bloomberg je rekla da partijske direktive u suštini preslikavaju američke regulative o kontroli izvoza kakve su nametnute i/ili usvojene u Europi i drugim zemljama u kontekstu rata u Ukrajini.

Američki mediji presedan karakteriziraju kao eskalaciju i iskazivanje snage ususret inauguraciji novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa čiji su prvi mandat označili protekcionizam i otvoreni trgovinski rat s Pekingom.

Budući da je Kina jedan od vodećih svjetskih dobavljača rijetkih zemnih metala i drugih kritičnih minerala zabrana izaziva brigu u Washingtonu, Bruxellesu i među trgovcima.

“Za tvrtke, ekstrateritorijalna primjena znači da se one ne bi trebale oslanjati na nikakve rupe u zakonu kako bi opskrba održala protok. Jednostavno rečeno, tvrtke koje koriste zahvaćene inpute moraju što prije pronaći alternativne zalihe,” komentirao je Cory Combs, pomoćnik direktora u istraživačkoj tvrtki Trivium China.

Dodao je da se nove regulative oslanjaju na zakone o kontroli izvoza iz 2020. godine.

Kina je tada osnažila napore da se otrgne američkoj gospodarskoj i geopolitičkoj hegemoniji, sankcijama i kontroli trgovine te stvorila “Listu nepouzdanih entiteta” i usvojila “Zakon o kontroli izvoza”.

“Zakon protiv stranih sankcija” donesen je u 2021. godini.

Combs je rekao da nove formulacije izazivaju zabrinutost, no “mi još nemamo jasan konsenzus u gledištima kako bi daleko Peking mogao ići u istragama ili kaznama trećih zemalja osumnjičenih za zabranjeni ponovni izvoz”.

“Jezik prvenstveno služi zatvaranju potencijalne rupe u zakonu za domaće tvrtke da pokušaju preusmjeriti izvoz umjesto traženja novog načina za kažnjavanje trećih zemalja,” rekao je.

Kontekst

Predsjednik Donald Trump svoj je prvi mandat posvetio “Americi na prvom mjestu”, protekcionizmu i trgovinskom sukobu s Kinom koji je unatoč frenetičnim nastojanjima Washingtona zaključen bez pobjednika.

Njegova dolazeća administracija, uključujući gorljivog potpredsjednika J.D. Vancea, već je signalizirala “Drugi trgovinski rat” i Kinu označila kao glavnu prijetnju američkoj hegemoniji.

Prema slobodnoj procjeni Grabancijaša, koji je popratio ključne bitke iz prvog rata (vidi vezane vijesti), Kina je nakon četiri godine “primirja” bolje pozicionirana za novu rundu odmjeravanja sa SAD-om.

Ovotjedne revizije njezinih zakona i uvođenje kontrola na izvoz u treće zemlje naznake su novopronađenog, ili radije dodatno učvršćenog geopolitičkog samopouzdanja.

Navedeno se zrcali i u službenom odgovoru na kritike Washingtona zbog zabrane izvoza raritetnih metala.

“SAD je zlorabio mjere za kontrolu izvoza” i posegnuo za “gospodarskim ucjenama koje su ozbiljno naštetile stabilnosti međunarodnog opskrbnog lanca”, rekao je glasnogovornik Ministarstva trgovine He Yadong.

“Kineski potez je u skladu s domaćim zakonom i cilja na zaštitu nacionalne sigurnost i interesa,” dodao je.

Prema podacima kineske carinske službe izvoz galija i germanija u SAD ove je godine pao na nulu.


Trgovinski rata SAD-a i Kine