Ekonomski analitičari, ulagači i političari s vikendom nervozno i sa zebnjom prepoznaju da su ovotjedne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa jedan od najznačajnijih događaja u posljednjim desetljećima.
Referente američke burze s petkom su upale u zonu korekcije ili koketiraju s tržištem medvjeda definiranim kroz pad indeksa za najmanje 20% u poredbi s posljednjim vrhuncem.

Već poljuljana tržišta u petak je dodatno osupnula odluka Kine da uzvrati udarac i odreže carine od 34% na sav uvoz iz Sjedinjenih Država, signalizirajući spremnost Partije da se upusti u trgovinski rat za koji rastući broj analitičara predviđa da će okinuti globalnu recesiju.
“Kina je odigrala pogrešno, oni su se uspaničili, to je jedna stvar koju si ne mogu priuštiti!” napisao je Trump u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) April 5, 2025
Njegova reakcija je zanimljiva u kontekstu Prvog trgovinskog rata s Kinom koji je poveo tijekom svog prvog mandata (više u povezanim vijestima).
Kina tada, kao i sada, nije kapitulirala niti uzmakla, već je eskalirala uzvratne udarce do stupnja u kojem su se obje velesile našle poljuljanima.
Trump je tada, već nakon prve, široke odmazde, “zasvirao pomirljivu notu”.
“Povišeni rizici”
Sentiment investitora u petak je deprimirala i odbijenica šefa Federalnih rezervi Jeromea Powella koji je otklonio poziv Trumpa na neposredno popuštanje monetarne politike citirajući “povišene rizike” za gospodarski rast i inflaciju.
Odluka središnje banke da “stane na loptu” i pričeka reperkusije dodatno je pritisnula S&P 500, indeks na kojem su izlistane najveće američke tvrtke, čija se ukupna vrijednost u samo dva dana urušila za 5 bilijuna dolara.
Reuters u izvješću prepoznaje da su korekcije rezultat panike i da je “kristalno jasno” gdje su oklade trgovaca čije je gledište da će brzorastući rizici od recesije zasjeniti brige o inflaciji i Fed prisiliti na žustro pojeftinjenje novca, odnosno smanjenje referentnih kamatnih stopa u četiri navrata do kraja godine, počevši s lipnjem.
Pojedini stručnjaci vjeruju da bi silina urušavanja tržišta i pouzdanja uparena s izvanredno nesigurnim izgledima središnjicu mogle potaknuti i na hitru (re)akciju u svibnju.

Kako bilo, sa subotom je učvršćen konsenzus o situaciji bez presedana, što se zrcali u sljedećem:
- Amerika je trgovinskim partnerima nametnula najveće carine u posljednjih 100 godina
- Prema analitičarima JP Morgana carine predstavljaju najveće povećanje poreza od 1968. godine. Isti izvor sada procjenjuje da je recesija izglednija od njezinog izostanka.
- S američkih burzi je nakon inauguracije Trumpa u siječnju izbrisano gotovo 8 bilijuna dolara, od kojih je 5 isparilo u dva dana.
Detalj iz Švicarske
Ekonomisti Barclaysa sada prognoziraju da će godišnja inflacija u SAD-u segnuti povrh 4% uz kontrakciju bruto domaćeg proizvoda u četvrtom tromjesečju u pomaku “konzistentnom s recesijom”.

Citi u reviziji procjenjuje da će eurozona u tekućoj godini zbog carina izgubiti do jedan postotni bod BDP-a, što je komplementarno s drugim procjenama o koketiranju ili uranjanju u recesiju.
Kina bi mogla iskusiti sličan scenarij usporavanja kao Sjedinjene Države, ali bez recesije.
Očekivanja o iznenadnom zastoju globalne potražnje u petak su potisnula cijene nafte. Sirovi i referentni Brent kotirao je na oko 62 dolara po barelu, što je najniža razina u posljednje četiri godine i 26% niže nego lani.
Konačno, i u ponajboljem svjedočanstvu straha i šoka, prinosi na referente dvogodišnje državne obveznice Švicarske, koje zahvaljujući statusu sigurne luke ionako nude mršave povrate od samo 0.25%, u petak su nakratko bili negativni.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.